wtorek, 9 maja 2017

#3 - Japońskie Onigiri z warzywami



Dzień dobry!

 Dzisiaj przychodzę do was z przepisem na onigiri z warzywami, lub jak wolicie kulki ryżowe, przez post przewijać będą się obie nazwy i mam nadzieję, że nikomu nie będzie to przeszkadzać.

~~~~~~~~Składniki~~~~~~~~


 3/4 kg ryżu - dokładnie taki sam jak do najzwyklejszego sushi.
 0,5-1 łyżeczki soli - zależy od naszych preferencji.
 2 łyżeczki mirin - nie jest wymagana, aczkolwiek mile widziana.
 0,5 szklanki octu ryżowego - bez niego ani rusz, obowiązkowy do ryżu.
 2 łyżeczki cukru - cukier jak cukier, bez udziwnień po prostu biały.



 Kilka listków nori - skoro tutaj jesteście na pewno wiecie, że nori to po prostu jadalne wodorosty, którymi owiniemy nasz ryż.


 Mamy już podstawy do zrobienia naszego ryżu na kuleczki. Teraz pora skomplementować warzywka 😋

 3 średnie cebulki
 3 marchewki - dość spore
 2 łyżeczki sosu sojowego
 1 papryczka chili
 0,5 dużej czerwonej papryki
 Szczypta soli wedle uznania
 2-3 łyżeczki sezamu
 2 ząbki czosnku
 2-3 łyżeczki cukru pudru
Olej sezamowy - na nim podsmażymy nasze onigiri.


~~~~~~~~Sposób przygotowania~~~~~~~~

 Zaczniemy od przygotowania ryżu na nasze kuleczki. Wsypujemy calutki ryż do garnka, który następnie zalewamy wodą. Drewnianą łyżką mieszamy nasz ryż, do momentu aż uzyskamy mleczny kolor wody. Taką wodę należy odlać i powtórzyć czynność około 3 razy.

 Ryż znów zalewamy wodą, potrzebujemy jej tyle, żeby zakryć cały ryż w garnku z około 3-4 centymetrowym zapasem. Bierzemy się za gotowanie naszego ryżu, zajmie nam to około 15 minut. Gdy upłynie kwadrans odstawiamy ryż i pozwalamy mu odpocząć, tak 10-15 minut.

 Ryż czeka pod przykrywką, a my w tym czasie w małym garnuszku podgrzewamy następujące składniki: sól. cukier, ocet i jeśli w naszym przepisie znajdzie się mirin, to ją także dodajemy,

 Po podgrzaniu wlewamy do ryżu, dokładnie mieszamy i wykładamy na blaszkę do pieczenia, lub coś w tym rodzaju, aby nasz ryż wystygnął.

 Nadeszła pora na pokrojenie naszych warzyw. Cebula w kosteczkę, marchewkę ścieramy na tarce (oczka wybieramy według uznania), chili w plasterki, a czosnek zgniatamy w maszynce. Wszystko wrzucamy na patelnię. Podsmażamy za pomocą oleju, następnie doprawiamy solą, cukrem oraz sosem tamari. Z solą należy uważać. Następnie należy wszystko porządnie wymieszać ze sobą. Po wymieszaniu przekładamy wszystko do miseczki, bądź na talerzyk.

 Przyszła pora na uformowanie naszych onigiri. Tutaj mamy dwie szkoły. Albo używamy foremek, albo staramy się stworzyć coś samemu. Możemy tworzyć rozmaite kształty, od kuleczek po trójkąciki czy inne ciekawe kształty. 

 Gdy już wymyślimy kształt naszych onigiri, lepimy je z ryżu i tworzymy w nich wgłębienie, do których włożymy nasze warzywa. zalepiamy dziurkę i jesteśmy prawie w domu. Na koniec dodajemy nasz listek nori. Tutaj znów mamy spore pole do popisu. Wszystko zależy od kształtu i naszych pomysłów.





 No i nasze kuleczki ryżowe gotowe. Wyglądają smakowicie i są już gotowe do zjedzenia. Nic tylko próbować. Smacznego 😄










W tym poście to będzie na tyle, mam nadzieję, nasze domowe onigiri wam smakowały. Do kolejnego posta, cześć 😝

1 komentarz:

  1. Wow. Swietny pomysł! I na pewno musi być wyśmienite. Sam wygląd tego dania wygląda kusząco ;) Może wspólna obserwacja? Pozdrawiam ;)
    NATALIEFASHION97

    OdpowiedzUsuń